Kontakt Sdružení Sport Zábava Lidé Koně

O nás - sport

Chov koní byl odjakživa spjat s jejich využitím pro sportovní účely. Již staří řekové, za dob vlády jejich impéria, používali koně pro některé své olypijské soutěže. Od dob starého řecka se však hodně změnilo. Soutěže a klání, které podstupují koně dnes, mají již většinou málo společného s vojenskou tématikou a s tehdejšími závody.

Dnes se lze s koněm podle způsobu ježdění účastnit závodů s rozmanitou tématikou od westernových soutěží přes rovinné dostihy až po typicky anglické disciplíny. Jediný kůň, který je v současné době v majetku sdružení je ježděn anglickým způsobem a vlastní licenci pro účast na drezurních a skokových závodech nebo pro účast na závodech všestranosti. Díky svému "hohenlohe" původu (Ascot) je naše Kristýnka přímo předurčená pro skokové ježdění, v čemž již zaznamenala řadu úspěchů v oficiálních i neoficiálních závodech kategorií Z, ZL. I přes tento fakt si s železnou pravidelností odváží trofeje i ze závodů drezurních, které zase má o mnoho raději její jezdkyně.

Lze říci, že neustále probíhá příprava jak jezdkyně tak koně pro pokračování úspěšné kariéry v soutěžích drezury i skoku do stupně L. Výcvik koně v současné době vede zkušená drezurní trenérka Iva Štruncová a po skokové stránce vede tréningy zkušený jezdec a trenér Petr Stiedel. Naše jezdkyně Jana sama sebe zdokonaluje ve znalostech obou disciplín i v trénování začátečníků a pokročilejších jezdců na cvičitelském kurzu ČJF (Česká Jezdecká Federace). Zúročení mnohaletých zkušeností a stovek hodin tvrdé práce naší Janičky mají možnost zhodnotit všichni, kteří se chtějí naučit jezdit nebo zdokonalit své jezdecké umění.
Budeme rádi, když se nám ozvete s dotazem na možnost zúčastnit se některého našeho tréningu nebo se na Janu a Kristýnku pojedete podívat na některé ze závodů.

artfix & Záveský 2oo6-2o13