Nejbližší akce

Fórum

  01. 06. 2009, 13:32 Ivanka M.
Příspěvek č. 718    

ahojky, posílám Johance, Janičce a Natálce foto mého mumumimi Úsměv

httpVáhavý/cerridwen.rajce.idnes.cz/Fifa_deti_krasne_foto_z_ohrady_.._05_09/#album

ahoooj

  21. 04. 2009, 13:01 Ivanka M.
Příspěvek č. 672    

jéééééééééžkovo voko, sem zapomněla Váhavý na uzávěrku Váhavý jsme chtěli to dvd aspoň .. kdyby to ještě nějak šlo, kolik to bylo cenově? děkujuuu Úsměv nebo už máme smolíka ..

  14. 04. 2009, 14:32 Ivanka M.
Příspěvek č. 670    

ahoj :o)
* neděle by mi také vyhovovala
* pokud je to možné, měla bych zájem o ty excelovské tabulky s výpočty Velký smích
* knížky a DVD jsme s Veru chtěly, zkusím domluvit Úsměv
* v po jsem měla zaracha Smutný
* asi zlobím Velký smích
* si postavíme taky soukromou kruhovku Velký smích

tak pa paaa Úsměv

  03. 04. 2009, 08:31 Ivanka M.
Příspěvek č. 663    

Ahoj, tak platí asi příští víkend, že?

  30. 03. 2009, 21:05 Ivanka M.
Příspěvek č. 659    

ok, v sobotu jsem tu byla i ráno i večer, tak asi chyba v systému + přijdeme :o)

  25. 03. 2009, 22:16 Ivanka M.
Příspěvek č. 653    

+ vidíš, Fífa nastoupil prvně do 45 min. cca, možná 50 .. což je o deset min. lepší než Kristínka, sis asi vzpomněl na zlobivého onika Velký smích ale všechno dobrý, hlavně když nastoupěj a když ne, tak musí po kopýtkách kam potřebuje páníček Úsměv že jo? už my padaj víka, jdu spát, přes den nějak nemám čas .. chjo

  25. 03. 2009, 22:13 Ivanka M.
Příspěvek č. 652    

Ahoj Tome, dalo by se myslíš něco z toho, do čeho jsi teď byl zasvěcen aplikovat na Firsta? dal Ti ten kurz to, co jsi od něj čekal? Vyplatí se tam zajet opravdu s vlastním koněm? Fífu jsi trošku poznal, co myslíš, pomohlo by mu to v něčem? a mě? ráda bych jela .. nebo budeš dělat někdy na jaře nebo v létě něco u Vás? a nemohli bychom zajít na pokec? nezávazná nabídka, kdybys měl někdy volno? jéé tolik otazníků .. já už pádím, nebo by jsme prostě jeli s Verčou samotiné, až nebude to BAHNO Velký smích jinak moc hezkej deníček .. čusík Ivík

  14. 03. 2009, 22:51 Ivanka M.
Příspěvek č. 640    

Na Kyks off road u Luboše jsme s Fífou z luku střílelo a bylo to supr, vůbec mu to nevadilo Velký smích cválal i s deštníkem Velký smích odjel po svých trasu Rychnov, Rádlo, Jeřmanice, Zelené údolí, Proseč, Janov, Hrabětice, Prezidka, zpět Nová Ves, Černá studnice, Dalešice, Pulečný a Rychnov, vše ok, jen běhat vedle něj z nakřáplými zády a chromým kotníkem to bude libůstka, ale jdu do toho, taky slavím 18 Velký smích doufám, že po Vašich akcích se dožiju i dalších narozenin Velký smích + Fífa je ready, tak nějaké předběžné datum??? (musím začít trénovat) mmj asi omdlím Velký smích

  09. 03. 2009, 15:22 Ivanka M.
Příspěvek č. 624    

Ahooj, právě že nemám Velký smích mi paní doktorka říkala, že hlavu mi opravit nemůžou Velký smích Velký smích Velký smích .. zkoušela jsem přemluvit Firsta, aby skákal parkury Úsměv že prý jo, ale musím běžet první Úsměv v tom případě, se budeme asi jenom koukat Smutný vozíku se už tolik nebojí (známka očí do spirály), skoro vylez na přepravák pro krávy Velký smích Btw. vloni mě inspirovaly holky Johanka s Janičkou a jejich Madagaskar, že bychom připravily s holkama třeba něco jako Knoflíkáře ?? Velký smích no uvidíme, kolik bude energie, chuti a hlavně zdravíčka, mějte se krásně lidičky, musím jít taky něco pracinkovat, a pozdravuji Janičku, jak mi naložila taky Fífu, je príma hodná Úsměv pa Ivča Velký smích

  07. 03. 2009, 19:59 Ivanka M.
Příspěvek č. 620    

háálooo Úsměv

  20. 02. 2009, 14:19 Ivanka M.
Příspěvek č. 613    

mmj zítra máme maškarní průvod na masopust v Pulečným v Rychnově, kdy pojedeme s begánkama zapřaženými do saní a večer je zábava, pokud byste chtěli někdo Úsměv více info mailem Úsměv

  20. 02. 2009, 14:13 Ivanka M.
Příspěvek č. 612    

.. jsem se chtěla podělit o dobrou náladu, mi tekli i slzičky smíchu Velký smích

  15. 02. 2009, 21:23 Ivanka M.
Příspěvek č. 610    

Zkušenosti: KůňStále tu čtu recenze na dopravní prostředky, ale kůň mi tu dosud chyběl. Rozhodl jsem se tento zásadní nedostatek napravit.Kůň je nekolový dopravní prostředek, dříve všeobecně využívaný, v současné době je provozován spíše pro zábavu. Nelze vyloučit jeho opětovné masivní používání v budoucnosti.

Vzhled: Kůň je dopravní prostředek poněkud neobvyklého tvaru zhruba dva metry vysoký, dva a půl metru dlouhý a půl metru široký. Hmotnost se pohybuje mezi 400-800kg. Rozměry se velmi liší podle typu a stáří. Nejvýše položená je takzvaná hlava, která obsahuje řídící jednotku, kamerový systém a detektory zvuku. Dále na ní jsou ventilační otvory a otvor pro doplňování paliva.

Pod hlavou je tzv. krk, což je v podstatě malý jeřáb, který je na sedmi vnitřních spojích schopen hlavu zvedat, otáčet a naklánět ji do všech směrů podle potřeby. Krk bohužel není teleskopický.

Krk je připojen k tělu, což je základní konstrukční blok. Zde je nutné zmínit zvláštnost konstrukce, totiž že kůň není poháněn válcovým spalovacím motorem, ale jedná se o velmi zajímavou techniku přeměny paliva na energii. Zájemcům doporučuji odbornou literaturu. Většinu těla tedy zabírá zásobník paliva a systém jeho zpracování, systémy chlazení a další. Pod tělem jsou nohy, které obstarávají vlastní pohyb koně. Skládají se z různě dlouhých tyček spojených klouby, kterými pohybují tzv. svaly. Ty jsou funkcí podobné hydraulickým pístům, jen princip činnosti je poněkud jiný.

Celý kůň je potažen kvalitní kůží s vyhříváním.

Jízda: Zvláštností jízdy koňmo je, že jezdec nesedí uvnitř koně, ale na něm. Nabízí se zde přirovnání k motocyklu, ovšem není to přesné. Kůň je vybaven samonavigačním systémem, takže pokud často jezdíte určitou trasu, nemusíte se vůbec věnovat řízení a bez problémů si můžete za jízdy číst nebo telefonovat. Určitou pozornost jízdě je nutné věnovat pouze v případě neobvyklých okolností, například náhlé vyběhnutí zvěře z křoví. V takovém případě bývá navigační systém zmaten neobvyklou informací a může neočekávaně změnit směr nebo rychlost pohybu.

Pokud jedete jinudy, je kůň schopen samostatné navigace po zřejmé cestě, jinak je nutné občas jeho pohyb korigovat.

Při jízdě se nejvíce projevuje stav řídící jednotky. Některé si vynucují doplňování paliva bez ohledu na přání jezdce, nebo reagují na snahu o řízení velmi nepříjemným způsobem. Ovšem dobře naprogramovaná jednotka je většinou velmi spolehlivá a pokud se projevuje neobvykle, je nezbytné zjistit důvod problému. Většinou postačí doplnění vody, nebo krátká přestávka. Někdy však bývá nezbytná korekce chování, například pomocí stimulace dotekových čidel pod kůží.

Rychlost a dojezd: Základní rychlostí je krok. To je způsob pohybu, kde jsou tři nohy na zemi a jedna ve vzduchu (nohy se při pohybu pravidelně střídají). Rychlost je cca 5-8kmh, vytrvalost několik desítek km. Tento způsob pohybu jako jediný nevyžaduje od jezdce žádnou zvláštní námahu ani aktivitu. Rychlejším pohybem je klus, při kterém se střídají dvě a dvě nohy. Rychlost pohybu je kolem 10-15kmh. Touto rychlostí je kůň schopen jet cca hodinu, pak je nutné zpomalit nebo zastavit kvůli ochlazení a v létě i doplnění vody. Na kratší vzdálenosti je možné použít cval, kdy kůň dosahuje rychlosti kolem 20-30kmh a vydrží zhruba několik minut. V případě potřeby je možné jet tryskem, to je nejrychlejší způsob pohybu koně, kdy rychlost dosahuje 60-70kmh, ovšem vytrvalost je pouze pár set metrů, poté je nutné nechat koně pár minut jít krokem kvůli uklidnění a stabilizaci pohonného systému.

Rychlosti nejsou proti ostatním dopravním prostředkům nijak závratné, ovšem na druhou stranu má kůň již v základní výbavě náhon 4x4 a je schopen jízdy i ve stoupání kolem 50-60%. Umí také plavat, skákat a překonávat velké terénní nerovnosti, polomy, atd. Lze za něj i zapřáhnout vozík, kládu nebo jiný náklad a tím jeho využitelnost velmi stoupá.

Nevýhodou koně je, že nemá brzdy (nelze je ani dokoupit) a pokud se rozhodne nezastavit, máte problém.

Spotřeba: Kůň spotřebovává výhradně paliva z obnovitelných zdrojů. Základ tvoří tráva, jádro a voda. Tráva v létě roste všude, na zimu je nutné obstarat sušenou (seno). Pod označením tráva(seno) zde není myšlen slangový název druhu Cannabis sativa, ale tráva ve smyslu lidového označení, tj. zelené nadzemní části rostlin běžně se vyskytující se na loukách, v příkopech u cesty, apod. Kůň spotřebuje cca 50kg trávy denně, je ovšem schopen si ji sám obstarat na vhodném místě zvaném pastvina. Pokud tráva není, je nutné ji nahradit senem v množství cca 10-20 kg denně.

Slovem jádro se označuje palivo s velkým energetickým obsahem a to granule, obilí, obilné vločky, atd. Spotřeba závisí na typu koně a jeho zatížení. Obvykle při lehké zátěži postačí cca 1-2kg denně, při velkém zatížení až 5-10kg denně, ale pokud je kvalitní tráva nemusí být jádro po určitou dobu nutné vůbec. Vody kůň spotřebuje cca 20-50 litrů denně, podle zátěže, počasí a dalších okolností. Nejlépe je poskytnout vodu v neomezeném množství, kůň je schopen si ji pak automaticky doplňovat,

Dále by měl kůň dostat doplňky dle potřeby (sůl, vitamíny, mrkev, jablka, atd.)

Palivo by mělo být přiměřeně kvalitní, jinak hrozí problémy a závady. Občas je nutné složení konzultovat s odborníkem.

Výhodou je relativně levný provoz koně, ovšem problém je nutnost doplňování paliva i v době, kdy koně nepotřebujeme. Je to dané tím, že systémy koně nelze vypnout. Tento problém se u dopravních prostředků se spalovacím motorem nevyskytuje.

Emise koně jsou plynné, kapalné i tuhé. Plynné neuvažujeme, jedná se o vodní páru, CO2 a malé množství metanu. Tento typ emisí se objevuje se specifickým zvukovým efektem v případě rychlého pohybu koně, leknutí, apod. Kapalné emise kůň vypouští podle potřeby (vždy v klidu), několikrát denně v objemu 1-2 litry naráz. Tuhé emise jsou někdy problém, například velkou hromadu na náměstí jen málokdo srdečně vítá. Naštěstí jsou všechny odpady biologicky snadno rozložitelné a používají se jako velmi kvalitní hnojivo.

Péče a údržba: O koně se pečuje podobně jako o ostatní dopravní prostředky. Zhruba jednou měsíčně je dobré podrobně zkontrolovat a upravit koni kopyta, což je zařízení podobné pneumatikám s tím rozdílem, že kopyta se sama obnovují. Také je nutné jednou za čas koně vyčistit nebo umýt a také nechat zkontrolovat stav. Výhodou koně je self-repairing systém, kdy se drobná poškození sama opraví. Typicky škrábance na kůži, drobné závady v pohonném systému… Větší problémy je nutné svěřit odborníkovi. Ceny oprav jsou někdy hodně velké, problémem jsou i náhradní díly, většinou nejsou k dispozici. Kůň je naštěstí většinou schopen omezeného provozu i v případě vážnější závady například na některé z kamer nebo detektoru zvuku. V případě opravdu vážného problému je někdy nutné koně vyřadit k recyklaci a obstarat nového.

Kůň bezpodmínečně musí mít pro něj vhodné místo na parkování. Moji koně nemají garáž, jsou umístěni volně na pozemku, kde mají volně k dispozici vodu a trávu nebo seno. Pro případ opravdu nepříznivého počasí tam mají i přístřešek. Za takovýchto podmínek stačí péče v rozsahu cca 0-20 minut denně a dvě, tři hodinky o víkendu (v týdnu doplnit palivo a vodu, o víkendu očista výběhu).

Na tuning je kůň naprosto nevhodný. Křídlo a hifi soupravu sice je možné namontovat, ale výsledný efekt pravděpodobně nebude splňovat očekávání.

Ceny a doplňková výbava: Pořízení běžného koně přijde zhruba na 20-200 tisíc korun podle typu, stáří, vlastností a očekávání. Pokud se o koně nechcete nebo nemůžete starat sami, lze ho za poplatek kolem 3-5 tisíc měsíčně umístit ve veřejné stáji (obdoba garážových stání), kde se vám o něj postarají a můžete jenom jezdit. Navíc tam kůň není sám, což je významná výhoda. Na druhou stranu se musíte smířit s některými omezujícími pravidly veřejných stájí.

Pokud máte koní více, je levnější vlastní péče, ovšem musíte mít k dispozici pozemky. Jako optimální se udává cca 1 hektar na koně, v praxi postačí polovina. Jsou pak ale vyšší výdaje za seno, protože pastvina je dříve holá.

V případě pořízení koně budete potřebovat i doplňkovou výbavu jako ohlávky, vodítka, sedlo, čištění, různé přípravky na opravy drobných závad, atd.

Celkové náklady za život koně (zhruba 20-25 let) mohou být kolem 1-2 miliony korun, což je podobné jako u auta.

Koně si lze také pronajmout za cca 200-300Kč na hodinu, ale tento způsob ježdění mi nepřipadá příliš šťastný, protože nájemní koně jsou „okopaní“ od lidí a jejich řídící jednotky vykazují nejrůznější vady. Na prvotní seznámení to ovšem samozřejmě postačí.

Shrnutí: kůň je alternativní dopravní prostředek vhodný zejména pro volný čas, jako zdroj zábavy a také kontaktů se zajímavými lidmi. Můžete se s ním setkat zejména na venkově, ale i policie v některých městech oceňuje jeho nesporné výhody.

Pokud máte zájem o více informací, hledejte na specializovaných webech, nebo vám odpovím v diskusi. Úsměv

  08. 01. 2009, 13:46 Ivanka M.
Příspěvek č. 591    

Taky pro Toma: nóóóžička je už skoro ok (wono to přetrhlý prý už nebude nikdy jako předtím, ale nikdy Úsměv ), tedy za pomoci různých podpůrných léčebných metod, jako je laser a magnety (zabírá to spoustu času a je to k prdu) a málem bych zapomněla na kostivalový kořen báby kořenářky, vykopanej jedině za pravého měsíčního úplňku, jo jo, je to fakt prdel Úsměv , Fífa je ale úžasně trpělivý kůň, nechá na sebe nasednout z ohrady nebo balíku, zleva či prava .. Úsměv dokonce parkujeme do stáje koňmo společně a shazuje mně do žlabu, abych to měla lepší k zemi Úsměv he he a je to vtipný Úsměv dělat si srandu, aspoň lehce, ono to někdy funguje líp než by čék očekával, to mi připomíná, kdy budou ty fotkýýý Úsměv tak pa, já jdu zase makat Úsměv) hi hi hi

PS: co takhle závody ve skijoringu ?

Jo a Fífu si učím dle metody by me Úsměv taky přirozeně Úsměv předkurz co bude za dlouho Úsměv

přirozeně mě vozí na zádech bez sedla a uzdečky na dece s parelkou a vodítkem kolem krku po lese a ono to funguje Úsměv a všude ten sníh, to je nádhera, jen malinko marodíme, tak doufám, že budeme brzy ready Úsměv

jůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů

  05. 12. 2008, 14:06 Ivanka M.
Příspěvek č. 573    

Hááááááááááááááááááááááááááálo?

  25. 11. 2008, 16:06 Ivanka M.
Příspěvek č. 572    

.. já ho prásknu Úsměv foto má Cecil Úsměv tak jedině tam Úsměv a je to kousek ..

  21. 11. 2008, 14:06 Ivanka M.
Příspěvek č. 568    

Háálooo :o) jen tak pro zábavu: nikdy jsem si nemyslela, že si jde v koňském sedle vyvrknout kotník aniž bysme toto místo opustili svou zadnicí Úsměv tak si tak pajdám s berličkama a vůbec mně to neba Váhavý Háálooo :o)

  03. 11. 2008, 07:33 Ivanka M.
Příspěvek č. 550    

Alenko dík, i já Tobě, Tvým blízkým a Tvým koním přeji jen to nej nej nej a hodně štěstíčka Úsměv Děkujeme.

  31. 10. 2008, 14:15 Ivanka M.
Příspěvek č. 545    

Se to omylem vložilo dvakrát Úsměv teda není krátká, ale jinak to nešlo, tak šup další Úsměv ať nejsem za aktivistku, ale je fakt, že se nudím + ještě chvilku vyčkávám a něco pro Vás budu mít ..

  31. 10. 2008, 14:01 Ivanka M.
Příspěvek č. 543    

Moderní včelí medvídci versus flota & závody Úsměv

Přišla zpráva do kraje
Sdružení Rozcestník tu JE Úsměv
Spadne flota z nebe
Pro toho kdo jede Úsměv
Koníčku, chlupatý
Už Ti šlapu na paty,
Zima Tě opřádá,
Už Ti lezu na záda Úsměv
Kobuško, hřebečku, ona mě honí,
Vypadá to, že mě uhoní Úsměv
Potvora hubená,
Ta pentlička bude má Úsměv
zavřu ji v seníku,
zamotám do balíku Úsměv
Ach můj závod závůdek,
velmi rychle nám utek Úsměv
Mašličky se blýskají
v té naší krásné
stáji stáji stáji, stáji stáji stáji Úsměv

  29. 10. 2008, 08:18 Ivanka M.
Příspěvek č. 535    

No táák přeci nepropadneme zimní melancholické depresi Úsměv) co takhle zimní hrátky, skjoring nebo sáňkokross Úsměv) skoky přes hromady sněhu a slalom kolem sněhuláků?? hi hi hi :o)) dokonce i Fífa je pro Úsměv

  23. 10. 2008, 13:32 Ivanka M.
Příspěvek č. 521    

Hellou :o)) Tome psala jsem Ti mail, ale asi jsi příliš zaneprázdněný, Firstíková.
Ale kdyby něco, nabídka s kronikou platí až do odvolání :o)) abych si to nerozmyslela :o) ahoj PS: kam, kdy a kde se mám nahlásit s Fífou na kurs Horsemanshipu? Ivča.
Pro Johanku: zlatíčko měla bys video z Madagaskaru???

  14. 10. 2008, 08:36 Ivanka M.
Příspěvek č. 482    

Ahoj Tome, předběžně poslušně hlásíme, že bychom měli dva lidičky zájem o kurz přirozeného partnerství koně a člověka aneb jak spolu dobře vycházet :o) jen nevím, kam jinam to napsat :o) Díky!

artfix & Záveský 2oo6-2o13