Nejbližší akce

Arthur Kottas
Demonstrace práce na ruce
Jana Vozáková 17.7.2011


Ať už jste v jakékoliv fázi tréninku, nelze to dělat bez trenéra a pozorování těch, kteří to s koňmi opravdu umí. Je asi úplně jedno jestli chcete skákat, dělat western nebo drezurčit. Příkladem by nám měli být opravdoví horsemani a mástři. Dovolte mi tedy prosím, abych se s vámi podělila o zážitek z minulého pátku, kdy jsme vyrazili shlédnout demonstraci Arthura Kottase nazvanou práce na ruce.

Arthur Kottas působil 42 let ve Španělské jezdecké škole ve Vídni. Od roku 1983 jako Riding Master a od roku 1995 do svého odchodu v roce 2002 jako First Chief Rider. Špatně se hledají na světě lidé, kteří by toho věděli o výcviku koní a jezdců více.

Arthur začal lonžováním mladého koně. K práci využil tzv. cavesson, což je obnosek, kombinovaný se stihlovým udidlem, vyvazovací otěže a obřišník. Otěže použil k navedení koně na přilnutí, ale zdůraznil že je důležité nechat koni zejména v tomto stádiu tréninku dostatek prostoru. Koně nehnal v klusu nijak dopředu. Zdůraznil že nejdůležitější v tomto stádiu je ohlídat aktivitu zadních nohou, ale kůň se nesmí nechat spěchat. Pracoval na rytmice a pravidelném tempu. Koně za nic netrestal. Jeho nejčastějším obhájením nedokonalého pohybu koně bylo, že kůň nepochopil co po něm chceme a za to ho přeci nemůžeme trestat, ale musíme mu to sdělit jinak. Jakmile byl s pohybem koně spokojený, řekl dost, koně pochválil a nechal odvést.

Druhým koněm kterého jsme viděli byl sedmiletý valach na střední úrovni. Pomůcky pro práci byly stejné, jen lonžovací bič vystřídala tušírka. Pracoval na laterálních pohybech jako je ustupování a dovnitř plec. Zdůraznil jak je důležité aby kůň kůň uměl kontrolovat pohy svých jednotlivých končetin, protože jedině tak je bude moci v budoucnu kontrolovat i jezdec. Opět hlavním heslem bylo nespěchat. Pokud kůň v pohybu spěchá, nemá čas přemýšlet nad tím, co dělá. Pokud nepřemýšlí, dostane se na určitou úroveň, ale ne výše. A koně je potřeba nepřetrénovat. Pokud pracuje dobře, je 20 minut až až.

Třetí a čtvrtý kůň byli již (na mé poměry) velmi pokročilí koně. Arthur pracoval na piafě ze země. Zde nám názorně demonstroval nutnost kontroly každé nohy zvlášť. Opět základní heslo - pracovat bez emocí, v klidu, bez stresování sebe i koně. Kůň si musí pohyb užívat a proto provede-li ho jednou správně, netřeba ho žádat o další opakování. Tím jen provokujeme ztuhlost zad a zádě a neochotu koně pracovat. S posledním koněm nám poté předvedl jak transformovat práci na ruce pod jezdce a pracovali s jezdcem opět na piafě.

Příjemný večer zakončily dotazy a přání mnoha úspěchů v našem partnerství s koňmi. Heslo, které jsem si z večera odnesla je "Take your time, but do not waste your time". Aneb trénujme opatrně, ale tak, aby to někam vedlo.

Naším dalším cílem je trénink s Charlesem de Kunffy na začátku září.

artfix & Záveský 2oo6-2o13