Nejbližší akce

Klasické ježdění není jen drezura
Noha není jen "holeň"
Jana Vozáková 26.6.2011


Poslední část, kterou jsme ještě nezmínili je noha, resp. dolní končetina. Z anatomického hlediska dolní končetina začíná kyčelním kloubem a končí prsty na noze. K ježdění samozřejmě využíváme potenciál celé dolní končetiny, nejen holeň a tak se i na tuto část podíváme jako na celek.

Kyčelní kloub spojuje dolní končetinu s trupem. Při sedu na koni je extrémně důležité mít volné kyčle. Může k tomu pomoci třeba i jen vyhození nohou ze třmenu a rozhoupat nohy jednu dopředu a jednu dozadu a nechat je chvilku houpat. Dále si můžete položit jednu ruku do oblasti třísla a přesvědčit se, že žádný sval v této oblasti není přehnaně napjatý. Představte si kyčelní klouby jako dvě veliká kola od trakaře, která, tak jak se kůň hýbe, se pohybují dopředu.

Dolní končetina dále pokračuje stehenní kostí a svaly na ní se upínající. Jednoduše řečeno stehno. Většina jezdců má tendenci stehna tisknout k sedlu protože nemají dostatečnou rovnováhu na to, aby vybalancovali pohyb koně. Sevření koně stehnama ale neumožňuje koni volné dýchání a jezdec opět vytváří zbytečné napětí v těle, které mu znemožňuje používání jemných pomůcek. Základem ježdění tedy je nechat stehna a kolena volně viset podél sedla. Zkuste jen jít v kroku a několikrát svého koně sevřít stehnama a zase je povolit. Uvidíte že poznáte rozdíl, jak volně se pod vámi kůň hýbe pokud mu nesvíráte hrudník. Pokud jste začátečník a ptáte se jak se na koni udržet, odpověď je jednoduchá. Balanční řemínek. Buď kolem krku koně nebo před sedlem. Dodá vám jistotu a umožní relaxovat vnitřní stranu stehen. Holeň, resp. lýtko je přiložené ke koni v pozici, v jaké ho chceme mít. Ta se mění s udáváním pomůcek.

Další samostatnou kapitolou by mohla být noha a pata. Pro patu bych použila představu spuštění váhy skrz sedací kosti, stehno a koleno dolů do paty. Pata směřuje k zadnímu kopytu koně. Nadměrné prošlápnutí není nutné. Spíše nechte patu spadnout než se jí snažit přošlápnout co nejhlouběji. Snažte se udržet se spuštěnou patou i měkkou a poddajnou přední stranu kotníku.

Třmen, jak je všeobecně známo, bychom měli mít umístěný na nejširší části chodidla, což je právě v místě, kde končí články prstů a začíná noha. Snažte se i prsty volně rozprostřít v botě a nechat je volně natažené. Na závěr si projděte celou nohu ještě jednou. Měkké a pružné kyčle, volné svaly na přední straně kyčelního kloubu, na zadní straně kloubu kolenního a na přední straně kotníku. A hlavně, nechytáme se sedla vnitřní stranou stehen!


artfix & Záveský 2oo6-2o13