Nejbližší akce

Klasické ježdění není jen drezura
Kontakt s koněm
Jana Vozáková 12.6.2011


Probrali jsme hlavu a krk, hrudník i oblast pánve a dále se v naší cestě za nezávislým sedem podíváme na styčnou plochu jezdce a koně, resp. sedla.

Každý z nás ví, že váha by měla být rozložena na obou sedacích kostech. Zkuste si ale představit cokoliv s pouze dvěma opěrnými body. Už dávno lidé přišli na to, že aby něco bylo stabilní, potřebuje to body nejméně tři (trojnohá stolička apod.). Z tohoto důvodu máme i na koni třetí bod opory. Tím bodem je kostrč. Neznamená to že byste na kostrči měli sedět, pouze si jí zkuste představit jako pomyslnou oporu. Pomůže vám k tomu následující cvičení.

Zvolte klidného koně a požádejte někoho, aby vás vzal na lonž. Poté přehoďte nohy přes přední část bočnice sedla, takže to vypadá jako když sedíte na židli. Nesmíte přitom ale zkolabovat ve spodní části zad! Nyní si opět nejprve projděte všechny body od hlavy až k pánvi, které jsme se již naučili. Poté si představte že spouštíte váhu z hlavy, ramen a horní části hrudníku po zadní straně páteře až do kostrče. Kostrč si v mysli představíte jako ocásek (jehož je pozůstatkem), který když by byl dlouhý, pokračoval by směrem dolů a dopředu mezi nohama. V tomto směru se snažíme spustit naší váhu do sedla. Stále za zachované pozice zad. Nezapomeňte dýchat a pokud kůň snáší novou pozici dobře, požádejte lonžera aby vám koně rozešel. Snažte se jen dýchat a udržet vzpřímenou pozici těla. V mysli se snažte být na koni co nejlehčí. Cvičení proveďte na obě ruce.

Poté vám lonžer koně zastaví a sundá pasivně nohy dolů, do jezdecké pozice. Nohy nechte viset volně, bez třmenů a relaxované. Znovu si zkuste uvědomit tři body opory vašeho sedu. S tímto uvědoměním a nohama naprosto relaxovanýma si opět nechte rozejít koně. Snažte se vnímat jak se jeho hřbet pod vámi zvedá a zase klesá v závislosti na tom, jakou nohou se kůň právě odráží. Dýchejte. Snažte se rozpoznat, kdy se odlepuje pravá a kdy levá zadní noha od země. Pokud nedokážete poznat pohyb předních i zadních nohou, nikdy nemůžete dávat koni správně pomůcky pro cokoliv.

Nechte se vést stejnou dobu na pravou i levou ruku. Je velmi důležité cvičit obě poloviny těla rovnoměrně. Až se budete cítit pohodlně a relaxovaně, naklusejte pracovním klusem. Pokud nemáte dostatečnou rovnováhu na udržení se v pracovním klusu, použijte nákrční řemen nebo řemínek před sedlem. Jakákoliv takováto opora je lepší, než sevřít koně stehnama. Možná vám to v této chvíli nedává smysl, ale vraťme se například k problematice "líného koně". Pokud koně sevřete stehnama, jednak nemůže dýchat a za druhé vytváříte napětí v těle. Sedíte křečovitě a kůň se pod vámi nemůže hýbat. Není tedy ostuda (zejména pokud pracujete na zlepšení sedu) se něčeho chytit. Jen se ujistěte, že "něco" není spojené s koňskou hubou.

artfix & Záveský 2oo6-2o13