Nejbližší akce

Připouštění 2008 - hřebec Werbespot
Popis foto hřebce převzato ze serveru www.muller-equine.cz - (19.2.2008)


Letošní rok je třetím a pravděpodobně posledním, kdy se pokusíme o úspěšné připuštění Kristýnky nějakým hřebcem z horních deseti tisíc.

V krátkosti zopakuji anabázi, kterou jsme si stran připouštění s Kristýnkou užili. Nápad připustit Kristýnku je velmi starý. První pokus spadá již do roku 2005, kdy byla napřímo pouštěna Holštýnským hřebcem Loutano's Orionem. Strávila nádherné dvouměsíční prázdniny plné sexu v Netolicích, v kraji jihočeských rybníků. Zklamáni neúspěchem jsme v roce 2006 od připouštění upustili a znovu se pustili "do akce" až minulý rok. Nechtěli jsme ale, aby byla zase po většinu sezóny kdesi na druhém konci republiky, tak jsme zvolili inseminační metodu. Zvolili jsme jedno z nejprestižnějších center zabývajících se reprodukcí koní a to ERC Pardubice-Mnětice. Po vlastním výběru, poradě s p.Mullerem a na základě výsledků z ankety na www stránkách padla volba na Holštýnského hřebce Quirada. Po aplikaci několika dávek a řadě útrap však mělo připouštění jediný efekt, byli jsme o pěkných pár tisíc lehčí a Kristýnka zůstala jalová.
Letos poprvé se nám snad podaří vyvarovat se základní chyby a to propásnutí prvních jarních říjí. Nenecháme nic náhodě a tak Kristýnka poputuje do Mnětic již na počátku března a zůstane tam do doby než nezabřezne nebo nám nebude doporučeno, abychom pokusů zanechali. Letos jsme vybrali vznešeného a obrovského Westfálského hřebce Werbespota. Nezbývá nám, než se modlit, že právě tento kůň nám konečně přinese štěstí a Kristýnka po sobě zanechá potomka.


Werbespot

Ryzák, nar. 1998, Westf., KVH 178
Chovatel: Borgmann Norbert, Ostbevern, SRN
Majitel: Sportpferde Schmidt, Lippetal-Lippborg, SRN

World Magic
Warkant
World Cup I
Woermann
Grandel
Grande
Cilia
Cavalier
Cardinal
Liebelei
Lugano II
Florabelle
Florestan
Fidelio
Furioso II
Raute
Rheingold
Delia
Don Juan
Don Carlos
Dina
Dilettant

World Magic patří k velmi úspěšným drezurním koním. Pod jezdci Frank Freud, Ulla Salzgeber a Uta Gräf získal od roku 2002 do roku 2007 devět vítězství ve vrcholných drezurních soutěžích stupně St. Georges až Intermediaire II a vítězství a 3 umístění na stupni Grand Prix a Grand Prix Special. Jeho otec Warkant byl impozantní hřebec s vynikající mechanikou pohybu a jezditelností. Svým působením v chovu drezurních koní se zařadil mezi hannoverské hvězdy a získal titul Hanoverský plemeník roku 2002. Z jeho dcer 46 klisen získalo státní premie, 9 jeho synů bylo zařazeno do chovu. Jeho potomstvo dosahovalo vysokých aukčních cen (Wilberforce 200 000 Euro, Wahajama 255 000 Euro) i vynikajících výsledků v drezurních soutěžích. K nejúspěšnějším potomkům patří především bundesšampion 1991 Wanessa, dále Walstreet, Way of Life, Wahajama, World Magic a zlatá medailistka z OH Atény 2004 Wansuela suerte (Hubertus Schmidt). Matka hřebce World Magic Cilia je pravou sestrou Grand Prix koně Charmeur (Madeleine Winter-Schulze) a matkou olympijského koně Flim Flam (Susan Blinks)

Florabelle je dcerou v současné době bezpochyby nejlepšího westfálského plemeníka Florestan. Florestan je v současné době absolutně nejlepším plemeníkem Severního Rýnska a Westfálska. Florestan byl vítězem körungu Aachen 1988 i vítězem testu hřebců Warendorf 1989. V chovu dal více než 60 plemeníků a mnoho velmi dobrých drezurních koní, jako je bundesšampion Fidermark, Ferrara, Farce, dále Ferryman, GP kůň Floriano Deux a Florett. K jeho nejlepším synům bezesporu patří světový šampion šestiletých (Warendorf 2003) mimořádný plemeník Fürst Heinrich, dvojnásobný světový šampion čtyř i pětiletých Warendorf (2004 a 2005) hřebec Florencio z matky po Weltmeyer, GP kůň plemeník French Kiss a Fidertanz. Don Juan se osvědčil především jako vynikající producent skokových koní, kde jistě patří k historicky nejlepším hannoverským plemeníkům. Dal mimořádné koně jako je Dulf, Genesis, Domina III, Don Ramiro, Diva, Dorant, Dino a mnoho dalších. Pro drezurní ježdění dal především úspěšného valacha Da Vinci.

Werbespot absolvoval test výkonnosti hřebců v Münsteru 2002 s velmi dobrým výsledkem, když skončil jako 4. nejlepší drezurní kůň s velmi dobrým hodnocením za mechaniku pohybu a především mimořádně vysokým hodnocením za jezditelnost. Pro zranění nebyl v následných letech ve sportu využíván a od roku 2004 působil jako plemeník. Tento impozantní a harmonický hřebec přináší velmi zajímavé spojení (viz. hřebec Florencio) osvědčené a výkonnostně prověřené klasické hannoverské W linie s moderní intenzívně se rozvíjející drezurní linií hřebce Florestan I.
artfix & Záveský 2oo6-2o13