Sdružení K akcím Napsali o nás Články

Články


Arthur Kottas - Demonstrace práce na ruce
Jana Vozáková 17.07.2011

Dovolila bych si maličko odbočit od svých filosofických úvah a podělit se s Vámi o zážitek, který mám z minulého pátku. Jedná se o demonstraci práce na lonži, dvou lonžích a na ruce v podání jednoho z největších umělců dnešní doby co se koní týče, bývalého First Chief jezdce Španělské jezdecké školy ve Vídni, který přijel a nedaleko Londýna strávil dva tréninkové dny, aby obohatil místní nadšence klasického ježdění.

Klasické ježdění není jen drezura - Přistavení a ohnutí
Jana Vozáková 11.07.2011

Ne že by nebylo co psát o sedu, to je asi kapitola, kterou nelze jen tak uzavřít, ale říkala jsem si, že bychom měli také ochutnat trošku něco jiného, abychom neusnuli nudou. A tak vznikl tento článek. Určitě si spousta z vás myslí, že přistavit koně nic není a že to umí každý po pár hodinách. Není nic špatného si toto myslet a i já jsem v tomto domnění dlouhá léta žila. Jakmile ale přejdete z velkých kruhů a ustupování na holeň na trošku složitější práci na dvou stopách a začnete chápat proč vlastně toho koně přistavujeme, začnete nacházet nedostatky. Potom se perete s koněm protože vám na jednu stranu ustupuje a na druhou prchá nebo protože vám trvá půl dlouhé stěny než koně nastavíte na dovnitř záď. Není tedy špatné se občas vrátit k "základům".

Klasické ježdění není jen drezura - Noha není jen "holeň"
Jana Vozáková 26.06.2011

V pátém díle se konečně dostáváme k noze. Zkuste na chvíli zapomenout na to, co jste asi byli doposud učeni a představit si nohu jako jeden velký celek, ze kterého můžeme každou část využít pro dokonalé vedení koně. Noha začíná kyčelním kloubem a končí prsty. Mezi tím je spousta různých skloubení, které nám umožňují nohy ohýbat tak, jak právě potřebujeme, aby výsledný efekt byl co nejlepší. V jaké pozici nám tedy noha umožňuje nejefektivnější využití?


artfix & Záveský 2oo6-2o13